Gospodin Đorđe Milić, pomoćnik Ministarke građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, u uvodnoj reči ukazao je na značaj Centralnog registra planskih dokumenata i perspektive njegovog daljeg unapređivanja u okviru digitalizacije koja je jedan od prioriteta razvoja u Republici Srbiji. Predstavnici Ministarstva iz Sektora za prostorno planiranje i urbanizam i kompanije OSA računarski inženjering održali su interaktivnu prezentaciju tokom koje je učesnicima prikazan postupak unosa prostornih i urbanističkih planova u Centralni registar. Učesnici skupa zaduženi za unos planskih dokumenata u Centralni registar imali su priliku da zajedno sa predstavnicima Ministarstva i kompanije Osa izvrše unos prostornog plana opštine/grada ili urbanističkog plana po izboru za čije donošenje je nadležna institucija koju predstavljaju, kao i da postavljaju pitanja i iznesu probleme sa kojima su se susretali u dosadašnjem radu.
Ovo je bio samo prvi u nizu radnih sastanaka koji će se održavati na prostoru cele Republike Srbije tokom septembra 2017. godine.
Sastanak je otvorio gospodin mr Đorđe Milić, pomoćnik ministra, kratkom uvodnom reči gde je naveo značaj uvođenja Centralnog registra planskih dokumenata kao i njegovog popunjavanja planskim dokumentima, planove vezane za povezivanje ovog registra sa registrom elektronskih građevinskih dozvola i neke naredne korake i druge projekte koji su u vezi sa unapređenjem rada u ovoj oblasti.
Ovaj sastanak je prvi u nizu sastanaka koji je održan kako bi se sagledali trenutni problemi sa kojima se susreću institucije nadležne za donošenje planskih dokumenata prilikom popunjavanja registra, presek stanja na objavljivanju dokumentacije, kao i eventualne mogućnosti za unapređenje sistema i procesa rada. Sastanku su prisustvovali predstavnici Ministarstva građevinarstva saobraćaja i infrastrukture i sedam gradova: Beograda, Novog Sada, Smedereva, Valjeva, Sremske Mitrovice, Šapca i Zrenjanina. Takođe, kao značajna podrška sistemu, sastanku su prisustvovali i predstavnici Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), privatne kompanije OSA računarski inženjering i Republičkog geodetskog zavoda.
Svi učesnici razmenili su dosadašnja iskustva u radu sa podacima i sistemom Centralnog registra planskih dokumenata, a kao najznačajniji problemi izdvojili su se nepostojanje planske dokumentacije u digitalnom obliku i nedostatak adekvatnih hardverskih i softverskih resursa za bolje upravljanje podacima.
Za prevazilaženje problema sa nedostatkom softverskih proizvoda razmotriće se sve mogućnosti u vidu korišćenja softvera otvorenog koda i eventualnih nabavki odgovarajućih komercijalnih proizvoda. Tim sastavljen od predstavnika svih učesnika pokušaće da da predlog za prevođenje dokumentacije u digitalni oblik na najefikasniji način shodno resursima koji su trenutno na raspolaganju.
Na kraju sastanaka dogovoreno je da je potrebno unaprediti komunikaciju između svih učesnika u projektu uz periodično održavanje ovakvih sastanaka.
U sredu, 25. maja u 11.00h u Press centru Udruženja novinara Srbije, Knez Mihailova broj 6/III, biće svečano pušten u rad Centralni registar planskih dokumenata. Na predstavljanju će govoriti Aleksandra Damnjanović, državni sekretar Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, vršilac dužnosti direktora USAID Misije u Srbiji Milan Pavlović i direktor Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković. Centralni registar planskih dokumenata već sada sadrži oko 200 prostornih i urbanističkih planova koji su putem Interneta lako dostupni i pretraživi putem adrese, katastarske parcele, ili jednostavnim klikom na određenu tačku na mapi Srbije. Planovi se mogu razgledati putem Internet aplikacije, snimiti za kasnije razgledanje, ili jednostavno odštampati. Ova platforma je razvijena u okviru Republičkog geodetskog zavoda uz podršku USAID Projekta za bolje uslove poslovanja.
Od 17. decembra 2015. godine su gradovi i opštine obavezni da sve novousvojene prostorne i urbanističke planove u digitalnom obliku dostave u Centralni registar. Mnoge opštine su se angažovale na tome da dostave u digitalnom obliku i ranije usvojene planove, zahvaljujući čemu sistem sada sadrži oko 200 planova. Taj broj se iz nedelje u nedelju povećava.
Zahvaljujući ovom sistemu, građani će moći da zaključe i koje su to crne mrlje na karti Srbije za koje lokalne vlasti nisu donele planove, ili ih nisu dostavile u Centralni registar. Očekujemo da formiranje Centralnog registra planskih dokumenata bude značajno olakšanje investitorima kada razmatraju potencijalne lokacije za svoja ulaganja, kao i javnim službama u postupku izdavanja građevinskih dozvola.
Agendu za prezentaciju mozete preuzeti овде.
Pored postojećeg formata (gml) za definisanje granica planskih dokumenata od danas je podržan i shape format. Profesionalni korisnici sada mogu učitavati i shape datoteke kao obuhvate planskih dokumenata.
Takođe sistem sada podržava i koordinatne transformacije iz Gauss-Kruger koordinatnog sistema (6 i 7 zona) tako da se podaci ne moraju transformisati pre učitavanja. Sistem će podržati pomenute koordinatne sisteme.
Nakon učitavanja podataka administratori u RGZ izvršiće inicijalnu kontrolu (strukture planskih dokumenata i verifikaciju granice) i njihovo objavljivanje, čime će planski dokumenti postati vidljivi na javnom portalu.
Uvid podataka na javnom portalu može se izvršiti ovde.
Za sada je dostupan deo koji je namenjen profesionalnim korisnicima. Na ovaj način donosioci planskih dokumenata biće u mogućnosti da pristupe Registru i izvrše učitavanje planskih dokumenta iz njihove nadležnosti.
O CENTRALNOM REGISTRU PLANSKIH DOKUMENATA
Planski dokumenti u Republici Srbiji dele se na prostorne i urbanističke planove. Zakonom o planiranju i izgradnji iz 2009. godine su određene četiri vrste prostornih planova:
• Prostorni plan Republike Srbije (PPRS) • regionalni prostorni plan (RPP) • prostorni plan područja posebne namene (PPPPN) • prostorni plan jedinice lokalne samouprave (PPJLS)
Urbanistički planovi su:
• generalni urbanistički plan (GUP) • plan generalne regulacije (PGR) • plan detaljne regulacije (PDR).
Centralni registar planskih dokumenata određen je članom 43. Zakona o planiranju i izgradnji („Službeni glasnik RS”, br. 72/2009, 81/2009 - ispr, 64/2010 - odluka US, 24/2011, 121/2012, 42/2013 - odluka US, 50/2013 - odluka US, 98/2013 - odluka US, 132/2014 i 145/2014) i Pravilnikom o sadržini i načinu vođenja i održavanja Centralnog registra planskih dokumenata, Informacionog sistema o stanju u prostoru i lokalnog informacionog sistema i digitalnom formatu dostavljanja planskih dokumenata („Službeni glasnik RS”, broj 33/2015).
Planski dokumenti u Centralnom registru vode se u četiri faze planskog procesa i to:
• u pripremi (plan za koji je doneta odluka ili za koji je rani javni uvid u toku) • u izradi (izrada nacrta plana u toku, ili je javni uvid u toku, ili je završen javni uvid, a prostorni plan još uvek nije usvojen) • važeći (usvojen plan na snazi do isteka planskog horizonta) • nevažeći (plan koji je stavljen van snage ili kome je istekao planski horizont).
Princip participacije učesnika u procesu prostornog i urbanističkog planiranja je obezbeđen javnim uvidom koji je predviđen Zakonom o planiranju i izgradnji. Javni uvid se od decembra 2014. godine odvija u dve faze i to pre izrade nacrta planskog dokumenta kao rani javni uvid u trajanju od 15 dana i javni uvid u nacrt planskog dokumenta u trajanju od 30 dana. U ovom periodu svi zainteresovani građani, institucije, preduzeća, organizacije i ostali učesnici mogu dati primedbe, a u Centralnom registru planskih dokumenata će biti postavljena iformacija o javnim uvidima u planske dokumente.
Princip održivog razvoja podrazumeva ravnotežu između ekonomske, socijalne i ekološke komponente u planiranju prostora i naselja. Strateška procena uticaja planskog dokumenta na životnu sredinu je obavezna za svaki planski dokument i sastavni je deo Centralnog registra.
Sprovođenje planskih dokumenata se ostvaruje direktno ili indirektno. Planski dokumenti koji se sprovode direktno su urbanistički planovi, prostorni planovi opština i gradova u području van naselja za koja se radi urbanistički plan i prostorni planovi područja posebne namene, oni su osnov za izdavanje lokacijskih uslova potrebnih za izdavanje građevinske dozvole. Prostorni plan Republike Srbije i regionalni prostorni plan se ne sprovode direktno, strateškog su karaktera i planski dokumenti koji se sprovode direktno treba da budu usklađeni sa njima. Za prostorne planove koji se ne sprovode direktno se izrađuju programi implementacije koji su sastavni deo Centralnog registra planskih dokumenata, kao i izveštaji o ostvarivanju tih prostornih planova i o stanju u prostoru.
Projekat: CENTRALNI REGISTAR PLANSKIH DOKUMENATA
Republički geodetski zavod i USAID potpisali su 28.02.2014. godine Memorandum o razumevanju.
Projekat započinje praktično tada kada su direktor USAID projekta za bolje uslove poslovanja i direktor Republičkog geodetskog zavoda potpisali Memorandum o razumevanju, kojim će značajno biti unapređena saradnja ove dve institucije.
USAID i RGZ su se saglasili da postoji potreba za boljim sprovođenjem zakona i propisa koji se odnose na uređenje prostora i izdavanje građevinskih dozvola i da je potrebno uložiti dodatne napore u poboljšanje uslova za lakše poslovanje, kako bi se privukla veća ulaganja.
U tom trenutku u skladu sa nacrtom zakona o planiranju, projektovanju i izgradnji nadležnost RGZ-a biće vođenje registra urbanističkih planova.
Kroz ovaj projekat planirano je da se izradi aplikacija koja će omogućiti investitorima pregled da li je na nekoj lokaciji moguća gradnja i šta je predviđeno da se gradi.
Potpisnici ovog sporazuma izrazili su veliko zadovoljstvo što će ovaj projekat omogućiti objavljivanje urbanističkih planova na internetu i njihovu dostupnost ne samo domaćim i stranim investitorima već i našoj javnosti.
Zakonom o planiranju i izgradnji u članu 43. predviđeno je da se svi planski dokumenti koji se donose u skladu sa Zakonom evidentiraju u Centralnom registru planskih dokumenata (Registar) i da će taj Registar voditi Republički geodetski zavod.
Svi planski dokumenti, evidentirani u Registru, dostupni su zainteresovanim licima u elektronskom obliku, putem Interneta.
Važno je napomenuti da u okviru Nacionalne infrastrukture geoprostornih podataka (NIGP) mogu biti dostupni grafički delovi planskih dokumenata i metapodaci koji opisuju osnovne karakteristike skupa podataka o planskim dokumentima. U Registru se čuvaju tekstualni i grafički delovi planskih dokumenata, dok se preko web servisa može obezbediti prikaz grafičkog dela preko geoportala (www.geosrbija.rs). Ovo znači da je geoportal dodatno sredstvo za pretraživanje i uvid grafičkog dela planskih dokumenata.
Pošto geoportal obezbeđuje interoperabilnost distribuiranih prostornih podataka iz različitih institucija od velikog je značaja mogućnost preklapanja sadržaja prostornih i urbanističkih planova sa drugim raspoloživim geinformacijama u cilju optimalnog upravljanja životnom sredinom.
Tenderom koji je organizovao USAID odabran je izvođač sa zadatkom da izradi softversko rešenje koje će omogućiti efikasno formiranje i lako korišćenje Centralnog registra planskih dokumenata. Odabrana je kompanija Osa računarski inženjering koja je uspešno odgovorila na postavljene zadatke.
Da bi se svi postavljeni ciljevi i zahtevi ispunili, usvojena je softverska tehnološka platforma koja obezbeđuje da se u okviru jedinstvenog sistema obavljaju poslovno-dokumentacioni procesi vezani za formiranje i održavanje Centralnog registra planskih dokumenta.
Usvojena softverska platforma je kombinacija sistema za upravljanje dokumentima i poslovnim procesima (DMS /WfMS – Document Management/Workflow Management System), i sistema za upravljanje informacijama o prostornim objektima(GIS – Geographic Information System), koji rade nad jedinstvenom bazom podataka sposobnom za upravljanje različitim vrstama podataka, među kojima su i geometrijski podaci o objektima u prostoru (koordinate i veze među njima).
Uputstva:
Uputstvo za javni portal
Uputstvo za profesionalne korisnike
Zakonski osnov:
Zakon o planiranju i izgradnji (prečišćen tekst)
Pravilnik o sadržini i načinu vođenja i održavanja centralnog registra planskih dokumenata
Video uputstva:
Uputstvo za unos planskih akata
Republički geodetski zavod Bulevar Vojvode Mišića 39 11000 Beograd www.rgz.gov.rs planski.dokumenti@rgz.gov.rs
Ministarstvo građevinarstva saobraćaja i infrastrukture Sektor za prostorno planiranje, urbanizam i stanovanje Kralja Milutina 10a 11000 Beograd www.mgsi.gov.rs planski.dokumenti@mgsi.gov.rs